Devínska Nová Ves – Cyklomost slobody

Devínska Nová Ves – Cyklomost slobody
  • Bratislavský kraj
  • Železná opona
  • Cesta Železnej opony
  • Dobrodružstvo Jedinečný príbeh Objavovanie Pohyb v prírode

Cyklomost slobody prepája bratislavskú mestskú časť Devínska Nová Ves a rakúsky zámok Schloss Hof. Domáci ho nazývajú aj „most Chucka Norrisa“ podľa výsledku ľudovej ankety o jeho pomenovanie.

Bohatá história premostenia rieky Moravy sa stala zdrojom inšpirácie pri príprave stavebných prác. Cyklomost slobody je preto symbolicky umiestnený na rovnakom mieste, ako historický most z doby Márie Terézie (postavený v roku 1771), po ktorom zostali zachované zvyšky pilierov. Po jeho zničení sa na druhú stranu dalo prejsť kompou a od roku 1848 aj po železničnom moste.

Cestný most vyúsťoval do terajšej ulice Na mýte, kde sa z prevážaného tovaru vyberal tridsiatok vo forme naturálií. Ako mýtnica alebo tridsiatková stanica slúžila budova, v ktorej dnes sídli Turistická informačná kancelária. Z celkovej dĺžky lávky 955 metrov tvorí oceľová mostná konštrukcia 525 metrov, šírka lávky je 4 metre. Cyklisti pri jazde mostom prekonávajú výškový rozdiel 7 metrov. Časť konštrukcie Cyklomosta slobody je zasadená do vojenského bunkra.

Históriu pripomína neďaleké Múzeum železnej opony, Múzeum colnej a finančnej správy a tiež autentický ostnatý drôt, ktorý oddeľoval hranice Slovenska od Rakúska. Po otvorení Cyklomosta slobody sa Devínska Nová Ves stala križovatkou cyklistických trás. Cyklomost je dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás.

Zdroj 

https://tikdnv.sk/sk/cyklomost-slobody/https://bratislavaregion.travel/poi/7118/cesta-zeleznej-opony-eurovelo-13

Digitálne nástroje


Fotogaléria