Hrad Devín

Hrad Devín
  • Bratislavský kraj
  • Hrady a hradiská, Železná opona
  • Cesta Železnej opony
  • Dobrodružstvo Objavovanie Pohyb v prírode

Hrad Devín, ktorý stojí na mohutnom skalnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy, je neobyčajne pôsobivou krajinnou dominantou.

Po Keltoch, od 1. – 4. storočia, sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes Romanus. V 9. storočí tu nechal knieža Rastislav vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí postavili na hornom hrade pohraničnú kráľovskú pevnosť, ďalšie stavebné úpravy sa uskutočňovali v priebehu 15. – 17. storočia. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská.

Od 30. rokov 20. storočia sa na hrade s prestávkami realizuje archeologický výskum. V jednotlivých častiach sú vyznačené pôdorysy objavených starších stavieb, napr. ranokresťanskej kaplnky zo 4. storočia a základy veľkomoravského kostola z polovice 9. storočia. Na renesančnom paláci je  umiestnená pamätná tabuľa pripomínajúca historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval v roku 1836 Ľudovít Štúr.

V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Na hrade sa nachádza múzejná expozícia s archeologickými nálezmi z  tejto lokality. Do hradného areálu sa vstupuje cez západnú Moravskú bránu. Prehliadková trasa vedie až ku hradnej studne, ktorá sa nachádza na nádvorí stredného hradu. Pri studni sa nachádza vyhliadková terasa s výhľadom ponad spustnutý amfiteáter na Dunaj a rakúsky vrch Braunsberg.

V nádhernej scenérii s dvojfarebným sútokom Dunaja a Moravy vyniká elegantná štíhla veža s cimburím. Podľa povesti sa nazýva Panenská veža. Po moste ponad hradnú priekopu a po schodoch sa možno dostať na vrcholovú plošinu, odkiaľ je panoramatický výhľad do okolia. Počas sezóny sa na hrade viackrát konajú vystúpenia historických šermiarov. Z prístavu pod hradom odchádzajú lode do Bratislavy a Hainburgu alebo na krátku plavbu po rieke Morave.

Zdroj 

www.muzeum.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700015&id=1018&p1=52
https://slovakia.travel/na-hrad-devin-virtualne
https://www.hrady-zamky.sk/devin/

Digitálne nástroje


Fotogaléria