Nitrianska Blatnica – Rotunda sv. Juraja

Nitrianska Blatnica – Rotunda sv. Juraja
  • Nitriansky kraj
  • Hrady a hradiská, Sakrálne pamiatky, sv. Cyril a Metod, Veľká Morava
  • Cyrilo-metodská cesta
  • Objavovanie Pohyb v prírode Putovanie a duchovno

Rotunda sv. Juraja (známa tiež ako Jurko alebo Blatnický Ďurko) patrí do extravilánu obce Nitrianska Blatnica a je od nej vzdialená približne 5 km. Osamotená stojí na skalnatom výbežku pod úpätím vrchu Marhát, obkolesená lesmi Považského Inovca.

Je jediným zachovaným stojacim svedkom dávneho zaniknutého osídlenia. Rotundu postavili okolo roku 830 ako súčasť veľkomoravského sídliska datovaného do tohto obdobia. Spolu s kostolíkmi v Kostoľanoch pod Tribečom a Kopčanoch patrí k najstarším stavbám na našom území. Zaujímavosťou je, že Rotunda sv. Juraja má základy – s presnosťou na centimetre – rovnaké ako veľkomoravský kostolík v Ducovom – Kostolec, ktorý je vzdialený len 7 km po ceste pomedzi horské chrbty. Vnútorné priemery oboch rotúnd (730 cm) a hrúbka ich múrov (73 cm) sú identické. Všetky rozmery sú odvodené od základnej dĺžkovej miery – 36,5 centimetra, od tzv. longobardskej stopy. Obe rotundy majú zhodné aj stavebné rozmery, zvonku merajú vyše 12,2 m, znútra takmer 11 m. Ňou zamerali aj ďalší veľkomoravský kostol, dvojapsidovú rotundu v Mikulčiciach (CZ). Všetky tri stavby postavili pravdepodobne v rovnakom čase.

Po zániku Veľkej Moravy vznikla v tejto lokalite osada železiarov, pre potreby ktorých v prvej polovici 11. storočia bola rotunda zrejme opravená. Slúžila im až do 13. storočia, kedy tunajšia osada zaniká a presúva sa do polohy súčasnej obce Nitrianska Blatnica. Na sviatok sv. Juraja, 24. apríla, sa tu už od roku 1530 schádzajú pútnici a nič na tom nezmenil ani bývalý, totalitný režim. Rok 1530 je pre miesto viac než symbolický – vtedy totiž dala kostolík z ruín znovu vystavať Anna Thurzová. Urobila tak na večnú pamiatku svojho manžela Františka, ktorý padol v bitke pri Moháči v 1526. Kostolík aj v súčasnosti slúži veriacim ako pútnická kaplnka patriaca pod miestnu farnosť Rímskokatolíckej cirkvi, od roku 2008 je však vlastníctvom obce. O objekt sa starajú členovia miestneho OZ Rotunda Jurko.

Z Nitrianskej Blatnice sa po zelenej turistickej značke napojíte na hustú sieť turistických trás Považského Inovca. Môžete si tu naplánovať krátke výlety v rámci ktorých spoznáte miesta spojené s veľkomoravskou históriou: Rotundu sv. Juraja, vrch Marhát, hradiská v Bojnej, hradisko Kostelec, rotundu v Ducovom a hradisko Pobedim. Z hrebeňa sa dostanete do Piešťan či Moravian nad Váhom, odkiaľ pochádza slávna Moravianska Venuša.

Zdroj 

https://www.domcentrope.sk/
http://www.cyril-methodius.cz
http://www.hradiska.sk/2011/03/nitrianska-blatnica.html
https://www.nitrianskablatnica.sk/rotunda-sv-juraja.html
https://www.rotundajurko.sk

Digitálne nástroje


Fotogaléria