Cesta sv. Martina z Tours

Cesta sv. Martina z Tours

Cesta sv. Martina z Tours, certifikovaná kultúrna trasa Rady Európy (2005), prepája veľké európske mestá, ktoré majú významné architektonické kultúrne dedičstvo spojené s kultom svätého Martina z Tours v desiatich krajinách Európy.

Svätý  Martin z Tours je jedným z najznámejších a najuznávanejších kresťanských svätcov. Narodil sa v Panónii v rodine rímskeho dôstojníka okolo roku 316, stal sa kresťanským mníchom a neskôr aj biskupom vo francúzskom meste Tours. Celý život neúnavne cestoval po Európe a zanechal výraznú stopu v kolektívnej pamäti Európskych národov. Sv. Martin z Tours (Tourský) patrí medzi prvých vyznávačov, teda nie mučeníkov, ktorým Cirkev priznala titul svätosti a liturgickú úctu. Najčastejšie sa zobrazuje na bielom koni, ako sa delí o svoj plášť so žobrákom. K jeho atribútom patria vojenský plášť, žobrák a hus. Svätý Martin je patrónom vojakov, jazdcov, krajčírov, garbiarov, vinohradníkov, mlynárov, chudobných, žobrákov, väzňov, pastierov a husí. V Európe je mu zasvätených niekoľko tisíc kostolov a kláštorov; viaceré mestá, hrady, ostrovy a iné lokality nesú jeho meno.

So sviatkom sv. Martina, ktorý pripadá na 11. novembra sú spojené aj niektoré ľudové tradície (Martin príde na bielom koni, Martinská hus). Mnoho kostolov a farností je zasvätených sv. Martinovi aj na Slovensku. Medzi najvýznamnejšie patria dóm sv. Martina v Bratislave a katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule a v Podskalí. Do Európskej kultúrnej cesty sv. Martina z Tours bolo zaradené mesto Bratislava s dómom sv. Martina.

Viac informácií

http://www.saintmartindetours.eu/
https://www.abuba.sk/abuba/Martin
https://dom.fara.sk/index.php/sk/katedrala/svatci-spojeni-s-katedralou/sv-martin
https://www.zivotopisysvatych.sk/martin-z-tours-biskup/
https://slovenske-zvyky.webnode.sk/kalendar-akcii/jesen/sv-martin/

Cesta sv. Martina z Tours

Mapa s vyznačenými bodmi záujmu


Body záujmu


Bratislava – Dóm sv. Martina

Bratislava – Dóm sv. Martina

  • Bratislavský kraj
  • Cesta sv. Martina z Tours

Dóm sv. Martina patrí medzi najpôsobivejšie dominanty Bratislavy.  Je to trojloďový gotický kostol, ktorý bol po stáročia stredobodom kultúrneho, cirkevného a...

Jedinečný príbeh Mestský turizmus Putovanie a duchovno Výlet s deťmi

Fotogaléria